Pár poznámok o Jave a Eclipse

<< | Obsah | Prvý projekt s JPAZ2 frameworkom >>

Java ako programovací jazyk

V rámci predmetov PAZ budeme programy písať v programovacom jazyku Java. Javu možno charakterizovať ako moderný, objektovo-orientovaný a platformovo nezávislý programovací jazyk. Syntax jazyka Java je podobná jazyku C. Aj vďaka tomu si Java oveľa ľahšie získala veľkú obľubu u profesionálnych programátorov a silnú pozíciu na trhu programovacích jazykov.

Java ako softvérová platforma

Java však nie je len programovací jazyk – je to celá softvérová platforma. Kľúčovými prvkami tejto platformy sú Java ako programovací jazyk a JVM (Java Virtual Machine). Základný rozdiel oproti iným programovacím jazykom je to, že výsledkom kompilácie nie je priamo spustiteľný program (exe súbor v operačnom systéme Windows), ale tzv. byte-code (v súboroch s príponou class). Byte-code je platformovo nezávislý (je jedno, či používate Windows, Linux, MacOS, Intel, AMD, ...), vykonávaný je prostredníctvom JVM. Vďaka tomuto prístupu je možne spustiť skompilované Java programy (byte-code) na ľubovoľnom zariadení s JVM (počítač s nainštalovaným JRE, mobilný telefón, čipová karta, ...). Len pre zaujímavosť poznamenajme, že motiváciou pre vznik Javy (v rokoch 1991 – 1995 v spoločnosti Sun Microsystems v tíme pod vedením Jamesa Goslinga) bolo programovanie novej generácie inteligentných zariadení (mikrovlnky, chladničky, ...). Rôzne zariadenia totiž bežali na rôznom hardvéri (procesory, atď.), čo v praxi znamenalo vytváranie špecializovaných programov pre každé z hardvérových zariadení. Paradoxne popularitu Jave prinieslo až masívne rozšírenie internetu a webu, kedy došlo k "spojeniu" rôznych typov počítačov (Windows, Unix, Linux, ...) a s tým aj obrovská potreba používateľov na softvér, ktorý by nebol závislý na konkrétnom operačnom systéme. Z histórie Javy ešte spomeňme, že v roku 2010 bola spoločnosť Sun Microsystems (v nej bola Java vytvorená) odkúpená spoločnosťou Oracle.

Dnes je Java dostupná v 4 edíciach:

  • Java Card - pre "smart" karty (SIM karty, ...)
  • Java Micro Edition - pre mobilné zariadenia,
  • Java Standard Edition - pre bežné počítače,
  • Java Enterprise Edition - pre podnikové a "biznis" aplikácie.

Keďže javovské programy sú vykonávané (interpretované) JVM (Java Virtual Machine), pre ich spustenie na konkrétnom počítači je treba, aby "na tomto počítači bola nainštalovaná Java". Je však treba rozlišovať medzi JRE a JDK:

  • Java Runtime Environment (JRE) - je kolekcia programov, ktoré umožňujú spúšťať Java programy (kľúčovým programom je JVM - program java)
  • Java Development Kit (JDK) - kolekcia programov, ktoré umožňujú vytvárať (kompilovať) Java programy (kľúčovým programom je Java kompilátor - program javac). Súčasťou JDK je aj JRE (povedané matematicky: JDK je nadmnožinou JRE)

Kým väčšine používateľov stačí JRE (pre nich je synonymom Javy), my potrebujeme JDK, keďže Java programy chceme nielen spúšťať, ale aj vytvárať.

Viac o Jave sa môžete dozvedieť na oficiálnych stránkach Javy, resp. na predmetoch počas ďalších rokov štúdia.

Pár reklamných videí o tom, kde všade je možné nájsť Javu a ako ovplyvňuje (a bude ovplyvňovať) fungovanie mnohých aspektov nášho života možno nájsť tu:

V súčasnosti začal význam Javy opäť narastať v súvislosti s príchodom mobilných aplikácii a platformy Android pre smartphony a tablety od spoločnosti Google. Vývoj androidových aplikácií, ako aj samotný Android, sú totiž postavené na jazyku Java.

Vývojové prostredie Eclipse

Ako vývojové prostredie budeme používať prostredie Eclipse pôvodne od spoločnosti IBM. Je to profesionálne vývojové prostredie, ktoré výrazne uľahčuje všetky aspekty práce programátora. Z nášho pohľadu je dôležité najmä to, že je dostupné zadarmo. Medzi jeho hlavné výhody patrí jeho platformová nezávislosť (beží pod Windows aj Linuxom, je naprogramované v Jave) a množstvo pluginov. V neposlednom rade umožňuje vyvíjať projekty nielen v Jave, ale (po doinštalovaní pluginov) aj v C/C++, PHP, Cobole, či Pythone.

Základným prvkom pri práci s Eclipse je Workspace (pracovný priestor). Vo Workspace môžeme mať umiestnených aj niekoľko projektov. Workspace zodpovedná konkrétnemu jednému adresáru (priečinku) na disku. Zmeniť aktívny Workspace môžeme cez menu File -> Switch Workspace. Taktiež pri každom spustení Eclipse (pokiaľ si svoje rozhodnutie nenecháme zapamätať) sme vyzvaní zvoliť si aktívny Workspace.

Ďalším dôležitým prvkom pri práci s Eclipse je Project (projekt). Každý projekt má svoje meno. Toto meno určuje podadresár v adresári Workspace-u, do ktorého sú ukladané všetky súbory týkajúce sa daného projektu. Vo všeobecnosti možno na projekt pozerať ako na akúsi množinu súvisiacich súborov. Každý projekt môže mať aj svoje individuálne nastavenia (dostupné cez kontextové menu projektu v položke Properties).

Častou činnosťou pri práci s Eclipse je pridávanie nových "vecí" (tried - Classes, súborov - Files, balíčkov - Packages, ...) do projektu. Tie je možné pridávať cez položku New v kontextovom menu projektu. Opäť pripomíname, že všetky tieto vytvorené "veci" sú uložené v adresári projektu.

Inštalácia Javy (JDK) a Eclipse

Návod na inštaláciu Javy a vývojového prostredia Eclipse možno nájsť na podstránke Návod na inštaláciu Javy a Eclipse.

<< | Obsah | Prvý projekt s JPAZ2 frameworkom >>